Sivu 1/1
Yamaha XJR400 - valmis
Lähetetty: 11.03.2018 17.09
Kirjoittaja Kiertomäntä
Polkaistaanpa uutta pyöräprojektia käyntiin. Kyseessä siis XJR-sarjan pienin, jota on tietääkseni saanut vain Aasian markkinoilla, isompia 1200- ja 1300-malleja on tuotu aikanaan myös suomeen. XJR1300 on tosin myynnissä yhä tänä päivänäkin euroopassa retrovillityksen myötä, joskin yhteistä ei taida olla paljon muuta kuin sukunäkö.
Aoshiman sarja noin parinkymmenen vuoden takaa, ja täytyy sanoa että jotain on tehty paremmin kuin tamiya, mutta paljon on tehty myös "väärin". Vaikkapa nyt runko, jota ei voi kasata ennenkuin moottori on paikallaan, joten maalaus jälkeenpäin on sanalla sanoen melko hankalaa.
Nyt on parisen viikkoa maalattu osia, ja suurin osa alkaa olla valmiina, joskin paljon on yksityiskohtia vielä maalaamatta. Rakennusvaiheessa tuskin mennee kovin kauaa, osia kuitenkaan ei kovin paljon ole. Tosin vaatii myös vielä enemmän detaljointia niihin vähiin osiin, jos haluaa hyvän mallin. Moottori vain harmillisesti on käytännössä kokoalumiininen, joten se näyttää melko yksitoikkoiselta. Tankki on vielä lakkaamatta, antaa nyt kuivua täysin ennen sitä.
Re: Yamaha XJR400
Lähetetty: 11.03.2018 18.49
Kirjoittaja Jarkko Antikainen
Sininen maalipinta näyttää laadukkaalta ja sävykin on hyvä.
Muuta tuosta sitten oikein ymmärräkään.

Re: Yamaha XJR400
Lähetetty: 27.03.2018 16.13
Kirjoittaja Kiertomäntä
Edellisen päivityksen jälkeen tankki sai vielä toisen kerroksen lakkaa päälleen. Noh, tankki ja takakate pääsi kosketuksiin ja kuivuivat kiinni toisiinsa. Uusiksihan ne sitten meni... Nyt on saatu maalattua ja lakattua uudestaan, yksi kerros vahaa on myös päällä. Muuten alkaa osat olla kuosissaan, ihan hirvittävästi ei ole tullut muutoksia tehtyä, jokunen sorvattu pultti sinne tänne korvaamaan muoviin valettuja, sekä muutama johto koneen puolelle. Piuhaa tulee lisää kasaamisen loppuvaiheessa, kun näkee mistä niitä voi vetää ja miten pitkiä tarvitaan.
Seuraava vaihe alkaakin olla kasaaminen, maalattavaa ei juuri enää ole.
Jarrulevyjen niitit tuli korvattua etsiosilla, vasemman puoleisessa ne on jo tehty, oikea on kuvassa vielä tekemättä.
Pakoputki sai kromin päälleen viimeisenä maalikerroksena:
Re: Yamaha XJR400
Lähetetty: 28.03.2018 15.30
Kirjoittaja Kiertomäntä
Rakennusvaiheeseen asti päästy jo.
Vielä eilisen päivityksen jälkeen tuli tehtyä lukkosokka taka-akselille.
Re: Yamaha XJR400
Lähetetty: 07.05.2018 13.29
Kirjoittaja Kiertomäntä
Tämäkin alkaa kohta olla jo liki valmis, ongelmia onkin sitten ollut ihan riittämiin tämän kanssa. Rakennusvaiheessa muistui edellinen aoshiman moottoripyörä neljän vuoden takaa, ihan yhtä paljon ongelmia. En tiedä, onko kyse vain meikäläisestä tottuneena Tamiyan sarjoihin, mutta hermoja hiukan raastaa, kun "mikään ei ns. sovi mihinkään". Suunnilleen kaikkia osia on saanut näprätä lisää, jotta ne on saatu istumaan nätisti, ja osassa osista on ollut jopa mielestäni epäloogisia kokonaisuuksia. Moottori, ilmanputsarin kotelo sekä rungonpuolikkaat ja muutama nämä keskenään yhdistävä pikkuosa piti saada samaan aikaan nippuun, jotta liimaa saa laitettua väliin.
Muiden lisäksi tankin sai tehdä vielä neljännen kerran uudestaan, kun puolikkaiden välinen sauma puski itsepintaisesti näkyviin lakan alta. Tällä kertaa en kuitenkaan jaksanut enää hioa kaikkea pois, vaan ryöväsin hyllyssä olleesta toisesta samanlaisesta sarjasta tankin. Samalla muokkasin hieman tankin väritystä, sininen on edelleen sama, mutta alareunassa kulkee musta raita ja yksi dekaali tulee vielä päälle.
Osatekijä mikä saattaisi selittää osien huonon istuvuuden, selvisi tankin myötä, jotka ei olleetkaan saman kokoisia keskenään vaikka sama sarja pitäisikin olla kyseessä. Siinä missä ensimmäinen tankki istui paikalleen mukisematta, toista piti muokata jonkin verrankin sisäpuolelta, jotta se laskeutui rungon ympärille.
Re: Yamaha XJR400
Lähetetty: 01.06.2018 17.10
Kirjoittaja Kiertomäntä
Vielä viime silauksia vailla. Niissä tosin meneekin taas varmaan se seuraava kuukausi
Re: Yamaha XJR400
Lähetetty: 10.07.2018 11.05
Kirjoittaja Kiertomäntä
Tällekin löytyi vihdoin ja viimein aikaa viimeistelyyn ja kunnollisten kuvien ottoon. Saa lopettaa tämänkin kanssa nyhjäämisen. Se kuukausi siinä sitten menikin...
En tiedä, onko kyse vain meikäläisestä Tamiyaan tottuneena, vai onko nää Aoshiman vanhat pyöräsarjat oikeasti näin heikkolaatuisia, koska Vmaxin kanssa aikanaan oli ihan samoja ongelmia ihan yhtä paljon.
Lahdessa sitten voikin haukkua livenä.
Re: Yamaha XJR400 - valmis
Lähetetty: 10.07.2018 14.25
Kirjoittaja Teemu Kankaanpää
Kolmannesta kuvasta ei kyllä heti osannut sanoa onko se pienoismalli vai aito pärrä. Hienoa jälkeä kyllä
Ps. Mulla on pari viittä vaille valmista mallia kanssa loppunyhjäystä ootellut jo pari kuukautta..

Re: Yamaha XJR400 - valmis
Lähetetty: 10.07.2018 19.22
Kirjoittaja Kiertomäntä
Olishan noita pitkälle vietyjä, kesken jääneitä malleja varmaan vuoden, parin tarpeiksi. Kun vaan joskus sais kipinää viedä loppuun asti.
Hyvä jos edes yksi kuva onnistui, vähän itse petyin taustaan, pelto tai joku muu riittävän kaukana oleva tausta olisi toiminut ehkä paremmin.