Lauantaina vuorossa oli suunniteltua ohjelmaa, sillä olin bongannut läheisen K-marketin ilmoitustaululta jenkkiautonäyttelyn mainoksen, joka piti tietenkin tsekata. Ennen näyttelyyn lähtöä piti tietenkin käydä hakemassa illaksi evästä Systembolagetista. Kun kilisevät kassit oli saatu lastattua autoon, otettiin suunnaksi Keminmaan auto, missä autonäyttely järjestettiin.
Pelipaikalle saavuttaessa silmiemme eteen avautui harrasteparkki, jonka kalustoa piti alkaa välittömästi taltioimaan.


Vaikka kyseessä oli amerikkalaisiin autoihin keskittyvä tapahtuma, oli mukaan eksynyt muutama eurooppalaisvalmisteinen kiesikin.

Paikalla oli myös maukas Kleinbus-yhdistelmä.

Volvo-entusiastimme huomasi myyntiautojen rivissä nettiautosta tutun pikku-Volvon, joka piti tietysti syynätä läpikotaisin. Oltiin siis jenkkiautotapahtumassa ja kaveri syynää Volvoa... Lapun mukaan vuosimallin ´86 kolmesatasessa oli mittarissa vain 134 tkm ja myynnissä toiselta omistajalta. Pitää kuulemma käydä maanantaina koeajolla...

Kun pihalla olleet autot oli kuvattu, suunnattiin sisätiloihin varsinaiseen näyttelyyn. Liput olivat 5€:n arvoisina kohtuuhintaisia. Kahdella eurolla sai ostaa myös arpoja, joiden pääpalkintoina oli 50" tv. Saivat ylipuhuttua meidät osallistumaan arvontaan.

Sisällä heti oven vieressä oli pala suomalaistakin ajoneuvohistoriaa '61 Tunturin muodossa.

Mopojen vierestä löytyi tällainen kaksikko.

Joku näyttelyvieraista kertoi vastavalmistuneen Woodsterin korin olevan puuta. Tässä peltiexperttimme menossa tarkistamaan asian todenperäisyyttä.

Vaikka metallialan mestarimme olikin loukannut varsinaisen työstökätensä rehellisessä työnteossa, päätteli hän hetken koputeltuaan Woodsterin olevan ainakin osittan kaivostuotteista valmistettu. Monen alan asiantuntijana myöskin Kupla-tohtorin tittelin haltijana hän väitti vielä, että osa Woodsterin muodoista olisi Kuplasta rälläköityjä. Kyllähän tuossa kieltämättä tutun oloisia piirteitä on.

Näyttely oli varsin muskelipainotteinen. Seassa oli toki muutama muuhunkin kategoriaan kuuluva menopeli mutta enimmäkseen autot olivat Mopar-osastoa.

Kuvaaminenkin oli valaistuksen takia lähes yhtä vaikeaa kuin Helsingin messukeskuksessa.

Edellisen Challengerin vieressä oli hauska sauna-Kleinari.


Jos tämä Charger olisi ollut eri värinen, olisin antanut people's choice ääneni sille.

Tällä kertaa ääneni meni kuitenkin näyttelyn ainoalle siipijenkille. Plymari olikin varsin pieteetillä viimeistellyn oloinen.


Moottoripyöristä valitsin suosikikseni oranssin chopperin, joka muistutti erehdyttävän paljon Matiaksen muutama vuosi sitten rakentamaa mopoa.

Chopperin läheisyydessä oli asiallisen rekvisiitan omaava Pyhimys-Volvo.

Aikamme näyttelyautoja ihmeteltyämme poistuimme parkkipaikalle, johon oli ilmestynyt pari autoa lisää. Mm. tämä Riviera.


Myös kantikkaampaa muotoilua oli saapunut parkkiin. Auto oli hyvin suojattu, sillä sitä vahti valpas vahtikoira.

Sahtiweikot olivat markkinoimassa tulevaa tapahtumaansa.

Sahti olikin suunnitelmissa seuraavaksi. Lähtiessä näppäsin vielä kuvan tällaisesta kopterista.

Tornioon palatessa kävimme poistamassa Cittarista hieman hiukopalaa. Ei mitään rehuja vaan kunnon proteiinia. Juomat kylmään ja marinaadia vääntämään. Pihvimarinaadin pohjana käytettiin Murphy's Irish Stoutia.

Grilli oli äärettömän kuuma ja alkupalaksi paistetut pekonit saivat välillä jopa liekityksen osakseen. Sitten siirryttiin pääruokaan eli pihveihin. Matias tuumasi pihveistä, että "kyllä kai näisä monenlaisia vivahteita on".

Pihveistä yli jääneet marinaadit käytettiin jälkkäripekoneihin, joista tulikin aika mukavia.

Rillexoinnin jälkeen suuntasimme auringon hellimään Tornion iltaan. Tapasimme muun muassa pullonkerääjämummon, joka antoi meille terveysvinkkejä ja varoitti, että liiallisesta liikunnasta saattaa saada syövän. Paikallisessa ravitsemusliikkeessä oli sen verran porukkaa, että istumapaikkoja oli vain terassilla. Terssiltä bongailimme paikallista liikennettä, jossa näkyi Mersujen ja Volvojen seassa myös musta '58 Cadillac. Joku hurja myös paljasti itsensä pääkatua pitkin ajavan Chevy Vanin sivuovesta. Illan päätteeksi tutustutin ystäväni Keskusgrillin tarjontaan. Grillin antimia nauttiessamme arvuuttelimme pullonkerääjän innoittamina mistä kaikesta sen syövän voikaan saada.
Lisää kuvia autonäyttelystä: http://s107.photobucket.com/albums/m294 ... ma-albumi/
Ovatkos muut foorumilaiset jo lomailleet?