Lahden Pienoismallinäyttely IX tulokset

Tapahtumia on pitkin vuotta, täältä löydät niistä tietoa tarkemmin

Valvoja: FCMA Moderaattorit

Avatar
Petri Hiltunen
Hasegawa
Viestit: 1710
Liittynyt: 16.11.2004 15.04
Paikkakunta: Lahti

Lahden Pienoismallinäyttely IX tulokset

Viesti Kirjoittaja Petri Hiltunen » 12.09.2015 23.23

Lahdessa 12.9.2015 järjestetyn mallikilpailun tulokset.
G = Kultaa
S = Hopeaa
B = Pronssia
HC = Highly Commended
C = Commended

Vakioautot
G Juha Airio 1979 Saab 96
S Eero Kumanto 4D Kupla
B Jarkko Syrjänen Jaguar Mk.II Saloon
HC Teijo Rutanen Ford Standard
C Harri Laakso Cadillac Eldorado '58
C Tero Kortelainen AMG Mercedes S600 Coupe
C Tero Kortelainen Nissan 300SX Turbo
C Mikael Kervinen Lamborghini Reventon

Kustom
B Niko Lindström 1950 Oldsmobile Club Coupe

Street Rod
G Toni Laaksoviita 1932 Ford 5-w Coupe
B Teemu Jormanainen 1925 T-Ford 4WD "Barney's Nightmare"

Street Car
S Toni Laaksoviita 1969 Chevy Nova
HC Niko Lindström 1969 Dodge Charger Daytona Cannonball Run
C Ville Jurvanen Dodge Ram

Kevyet Hyötyajoneuvot
S Eero Kumanto Posti-Golf
HC Ville Jurvanen Mitsubishi Pajero
C Henri Haapalainen Citroen 2CV Ghostbusters

Moottoripyörät
HC Juha Huju Ducati 1199 Panigale S
C Jyrki Honka Vespa 125 Primavera

Raskas Kalusto
S Marko Sundström Volvo F12 puutavarayhdistelmä

Raskas Kalusto EMEK
B Marko Sundström Volvo FH raato
C Tatu Kykkänen Scania R560 "Ristimaa Octopus"
C Daniel Gröndahl (lapsi) Puu Scania

Kilpa-autot
B Reine Pulkkinen Token RJ02, David Purley GBR GP 1974
B Patrick Aertgeerts Ferrari 512BB LeMans
B Tuomo Hokkanen Toyota Celica ST205 Gr.A
HC Patrick Aertgeerts BMW Z3 Belcar
HC Patrick Aertgeerts Ferrari 333SP LeMans
HC Tero Kortelainen Subaru Impreza WRC '98 Monte-Carlo
C Patrick Aertgeerts Citroen 2CV Rally
C Tero Kortelainen Ford GT Matech

Tuning
C Kari Härkönen Nissan Skyline GTR
C Kari Härkönen Subaru Impreza WRX Sti

Juniorit
B Joni Kuitto 1965 Impala 454 Efi Pro Tour
HC Joni Kuitto 1968 Mustang Shelby GT500 5.4 Supercharged
HC Tuure Tuononen Mk.I "Female"
C Stella Haapalainen Corvette Indy
C Joni Kuitto 1969 Olds 455 Hurst

Fantasia & Scifi
S Miika Bergdahl S.A.F.S. Snowman
B Sami Kohvakka White Death
B Petri Huhtala Batmobile (pre production 1965)
C Henri Haapalainen Batmobile
C Marko Sundström Peterbilt PZA-MPV
C Jussi Tuhkanen Velociraptor Male "JP3 Calling for help -scene"

Figuurit
S Juha Huju Trooper, 9th Lancers Elogues 1914
B Heikki Hyttinen SS-sotilas 1945
B Tuomo Mäenpää My Baby
HC Teemu Rekola US Soldier
HC Teemu Rekola German Machine Gunner

Dioraamat ja vinjetit
S Jouni Koski -
HC Semi Salminen Suprise!
HC Semi Salminen Eye of the tiger
C Jacek Galecki Stepy Akermanskie
C Tuomo Hokkanen Lancia Delta S4
C Tuomo Hokkanen Gaz-67
C Waltter Holm "Beast Hunters"

Sotilaskalusto, tela-ajoneuvot
G Miika Bergdahl Sd.Kfz.186 Jagdtiger
S Kari Pohjasto StuH 142
S Kari Pohjasto StuG III Ausf.G Bodo Spranz
B Waltter Holm E-75 Standard Panzer
B Teemu Lax Jagdtiger
HC "Toffe Holmberg" Panzer IV / 70
HC Ossi Saralehto Renault FT-17
HC Petri Lyy T-90
HC Veli-Matti Sivonen AuF1 TA
C Petri Hiltunen Jagdtiger Sd.kfz.186 "Frühe produkstion"
C Tuomo Mäenpää Panzerkampwagen III Ausf.N
C Eero VAinikka Panzer II Ausf.L

Sotilaskalusto, pyöräajoneuvot
G Kaj-Krister Lindeman Pohjolan Liikenne
S Kaj-Krister Lindeman Opel Blitz 1.5t Kastenwagen
S Kaj-Krister Lindeman Büssing Nag Omnibus
S Kaj-Krister Lindeman Mercedes Benz L1500S Kasten
S Kaj-Krister Lindeman Büssing Nag 4500T Trambus
S Kaj-Krister Lindeman Studebaker Earthborer
B Petri Hiltunen Pkw.K1 Kübelwagen Typ82
HC Veli-Matti Sivonen AMD 35 Panhard 178 "Pan-Pan"
HC Ville Siltanen Skoda PA-II
C Semi Salminen BTR-70

Sotilaskalusto, muu maakalusto
G Erkki Heiskanen Obukhov 229mm rannikkokanuuna
B Petri Lyy D9R
C Joona Hietanen M59 Long Tom

Vesialukset
S Jonne Uotila Japanilainen tiedustelulaiva IJN Ikuna
B Tapani Rauramo Chris Craft 1949 19 foot Racer
HC Jonne Uotila Venäläinen tykkilaiva Korietz
HC Jonne Uotila Venäläinen monitori Novgorod
HC Jonne Uotila Suomalainen torpedovene Vihuri
C Daniele Consini Viking Grace
C Markus Salminen Rapala Hunter
C Mikko Kervinen German Zerstörer Z-43

Lentokoneet, muut ilma-alukset
HC Mikael Kervinen AH-6J Little Bird

Lentokoneet, suihkukoneet
S Petri Hiltunen Saab Draken 35 S
HC Jussi Tukanen MiG-21MF Egyptin Ilmavoimat
HC Jussi Tuhkanen Sukhoi SU-30MK Demo Plane
HC Ville Siltanen F3H Demon VF-31
C Petri Hiltunen MiG-15bisSB
C Petri Hiltunen MiG-21MF

Lentokoneet, potkurikoneet
G Antti Lappalainen Brewster Model 239
S Ari Kahrola Dornier Do217N2
S Antti Pentikäinen A-1J Skyraider
B Antti Lappalainen Heinkel He111H6
HC Tuomo Mäenpää Fieseler Storch Fi156
C Veli-Matti Sivonen Dornier Do-335 A-1 "Pfeil"
C Ville Siltanen F4F-4 Wildcat

Koko kilpailun parhaaksi malliksi valittiin Erkki Heiskasen Obukhov 229mm rannikkokanuuna