NORDIC CHALLENGE 2013 TULOKSET

Tapahtumia on pitkin vuotta, täältä löydät niistä tietoa tarkemmin

Valvoja: FCMA Moderaattorit

Avatar
Petri Huhtala
Tamiya
Viestit: 2337
Liittynyt: 06.04.2008 21.53
Paikkakunta: Helsinki

NORDIC CHALLENGE 2013 TULOKSET

Viesti Kirjoittaja Petri Huhtala » 25.10.2013 14.28

Paikkana toimii jälleen Hämeen linna, hämeenlinnassa.
La 16.11. klo 10:00-17:00
Su 17.11. klo 10:00-17:00
Pääsymaksu yleisölle linnan pääsymaksu, tapahtumaan malleja tuovien osallistumismaksu 2 e/osallistuja.
Mallit voi ennakko ilmoittaa PIENOISMALLIT.NET kautta.
Mallien tuonti lauantaina 16.11.2013 klo 08.00 alkaen. Malleja saa tuoda paikalle niin kauan kunnes tuomarointi alkaa klo 17.00.

Tämän vuoden se mallitapahtuma on jälleen täällä. Välivuoden jälkeen odotamme paikalle malliryntäystä.
Viikonloppuna Hämeenlinnassa tapahtuu:

Työpajat: (tällä hetkellä vahvistetut)
- Michael Rinaldi (USA)
- Adam Wilder (USA)
- Viktor "Viki" Krogius (FIN)

Muuta tapahtumaa
- Mallareiden pikkujoulut vietetään tänävuonna linnassa. Myös lapset pääsevät vanhempien seurassa mukaan. Illalliskortit pikkujouluihin tulee ostaa etukäteen, aikuisten lippu 27€ ja lastenlippu 17€.
Illalliskortin voi lunastaa maksamalla ne
Suomen Pienoismallirakentajat ry tilille
FI58 4327 0010 1177 35
Muista laittaa laskuun osallistujien nimet!

Ruokalista

Värikästä linnan vihersalaattia
Kartanon salaatinkastiketta
Perinteistä rosollia ja maustesilliä
Katkarapu Waldorf-salaattia
Limemaustettua hiilloslohta ja tilli-sinappikastiketta
Paahdettua kalkkunaa ja fetaa
Leipomon leivät ja levitteet

Sinappihunnutettua rosvopaistia
Konjakki-kermakastiketta
Uunipaahdettua perunaa
Pikkelöityä punasipulia
Porkkanalaatikkoa

Sokerileipurin suklaakakkua ja rusinakreemiä

Juomat eivät sisälly hintaan, mutta linnan ravintolassa on A-oikeudet.

Lisää tietoa NORDIC CHALLENGE 2013 tapahtumasta
http://www.nordic-challenge.net/
http://www.pienoismallit.net/tapahtumat ... challenge/
https://www.facebook.com/groups/451491615243/
Viimeksi muokannut Petri Huhtala, 19.11.2013 17.57. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
Petri Hiltunen
Hasegawa
Viestit: 1718
Liittynyt: 16.11.2004 15.04
Paikkakunta: Lahti

Re: NORDIC CHALLENGE 2013

Viesti Kirjoittaja Petri Hiltunen » 26.10.2013 08.55

Kyllähän Nordicciin on mentävä. Puitteet mallitapahtumalle ovat kunnossa 8)

Avatar
Petri Huhtala
Tamiya
Viestit: 2337
Liittynyt: 06.04.2008 21.53
Paikkakunta: Helsinki

Re: NORDIC CHALLENGE 2013

Viesti Kirjoittaja Petri Huhtala » 31.10.2013 13.17

Tapahtumaan tässä vaiheessa ilmoittautuneet kauppiaat:

- Combat Models
- Scale Supply
- Mallisto
- Kuivalainen ( Paikalla vain lauantaina !)
- Model Car Heaven

Työpajojen aikataulu

Lauantai 16.11.2013
11:00-12:30 Viki Krogius
13:00-14:30 Adam Wilder
15:00-16:30 Michael Rinaldi

Sunnuntai 17.11.2013
11:00-12:30 Viki Krogius
13:00-14:30 Adam Wilder
15:00-16:30 Michael Rinaldi

Avatar
Petri Huhtala
Tamiya
Viestit: 2337
Liittynyt: 06.04.2008 21.53
Paikkakunta: Helsinki

Re: NORDIC CHALLENGE 2013

Viesti Kirjoittaja Petri Huhtala » 08.11.2013 13.58

Viikko vielä nordiciin 8)
Kaipailen kokeneita automallareita avuksi tuomaroimaan autoluokkia. Tuomarointi tapahtuu lauantaina klo 17-19 välisenä aikana. Tuomarointi tapahtuu enimmäkseen yhdessä pohtien, niin kuin FCMA:n kisoissakin, mutta palkitsemis tapa eroaa muista suomen kisoista. Jos on kiinnostusta asiaan, niin laita minulle yv.

Avatar
Ville Jurvanen
Tamiya
Viestit: 2631
Liittynyt: 25.11.2004 12.39
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: NORDIC CHALLENGE 2013

Viesti Kirjoittaja Ville Jurvanen » 11.11.2013 08.34

Itsellä tulossa ainakin neljään autoluokkaan mallit, mutta muissa luokissa olen käytettävissä tuomaroinnin osalta.
Projektipöydällä:
Vaikka mitä?

Avatar
Petri Huhtala
Tamiya
Viestit: 2337
Liittynyt: 06.04.2008 21.53
Paikkakunta: Helsinki

Re: NORDIC CHALLENGE 2013 TULOKSET

Viesti Kirjoittaja Petri Huhtala » 19.11.2013 17.57

Nordic Challenge 2013 Tulokset

Best of Show
Erkki Heiskanen Putilov 76mm it-kanuuna m.1914/15

People's Choice
Jari Hemilä T-55 C

Scale SUpply erikoispalkinto: Lupaavin dioraamarakentaja
Nella-Maria Mäkelä (Juniori)

Palkintojen selitykset

G = GOLD = KULTA
S = SILVER = HOPEA
B = BRONZE = PRONSSI
HC = HIGHLY COMMENDED = KIITETTÄVÄ
C = COMMENDED = HYVÄ

Malleja yhteensä 520 kpl
Palkintoja jaettiin seuraavasti:

Kulta: 15 kpl
Hopea: 24 kpl
Pronssi: 33 kpl
Kiitettävä: 38 kpl
Hyvä: 44 kpl
Yhteensä: 154 kpl

AUTOT
G Petteri Nyholm Sunbeam Talbot
G Juha Airio 1959 Dodge Coronet 2d sdn
G Juha Airio 1970 Mercury Marauder X-100
G Roman Chirov Nissan 240RS Safari rally grB
G Roman Chirov Nissan 240RS 1983 MonteCarlo rally grB
G Roman Chirov Nissan 240RS 1983 Tour de Corse rally grB
S Nikolajs Negeriss Yamaha XV1600 Roadstar "Electric Blue"
S Toni Hartikainen Toyota L&F Geneo 25
S Roman Chirov Renault Alpine A110 1973 Tour de Corse rally
S Petri Hiltunen Lotus 72
S Petri Hiltunen Ferrari 158
S Petri Hiltunen Lotus Ford 49B
S Eero Kumanto Skatewagen
B Petri Hiltunen Ligier Ford JS11/15
B Juha Huju MCLAREN HONDA MP 4/4
B Juha Airio 1983 VW Transporter
B Juha Airio 1986 Subaru XT
B Eero Kumanto Acid Bubble
B Eero Kumanto Volksrod II
B Eero Kumanto Fiat 600 ´71
HC Jarkko Syrjänen '47 Ford Tudor
HC Tommisaari Volkswagen T1
HC Petri Hiltunen Ferrari 126CK
HC Eero Kumanto Jokkiskupla
HC Eugene Dobryanskiy BMW 635CSi
HC Pekka Heikkilä Ducati GP11
HC Jarkko Syrjänen Dodge Ram D50
C Toni Hartikainen Subaru BRZ
C Juha Huju YOSHIMURA SUZUKI GSX-R 1000
C Jarkko Syrjänen Toyota Celsior Fabulous
C Eugene Dobryanskiy BMW Z3 "GoldenEye"
C Eero Kumanto Ford Pickup '55

DIORAAMAT
G Patrick Lapalu Karelia: Soviet T-26 (talvisota)
G Petri Kovanen Waiting for a Train
G Petri Kovanen Death Grip
S Javier Soler Panther Tamer
S Tomi Mynttinen Non Vi Sed Arte
S Tomi Mynttinen Taisteleva metso
S Petri Kovanen Viva Las Vegas
B Petri Kovanen Red Devils
B Petri Kovanen Hussar charge
HC M.Bergdahl Panzer man
HC Tommi Tuuri Looks like my uncle!
HC Bertrand Eric Ford T 1918
C Patrick Lapalu French Schneider CA (May 1917)
C Bertrand Eric Marmon Herrington
C Tommi Tuuri BT-42
C Angel Martinez Messerschmitt bf 110g-2
C Jouni Koski Isku!

FANTASIA
G Eero Kumanto Stalin 1200 Kombi
B Petri Ryhänen Deff Dread
B M.Bergdahl Incom T-47 Snowspeeder
HC Petri Ryhänen Valkyrie with Icarus cannon
C Petri Huhtala Fighter from Hell
C Esko Rusi Budgie/Squawk
C Heikki Lankinen Rocketdyne Omega class destroyer

FIGUURIT
G Petri Kovanen British Drummer boy (The 77th Infantry Regiment)
S Petri Kovanen Callahan
S Petri Kovanen Columbo
B Jaakko Karjalainen Joker
B Jaakko Karjalainen Lawdolf
HC Petri Kovanen Papillon
HC pekka t nieminen Vapaustaistelija.
HC Petri Kovanen Pilot of The Great War
HC Petri Kovanen "I love The Smell of Napalm in the morning"
C pekka t nieminen Lentäjä.
C pekka t nieminen Pudotus.
C Ismo Kuurinmaa BAR gunner US 29th Infantry Division

LENTOKONEET
S Viki Krogius MiG-21MT
S Mika A.C. Heikkilä Westland Wessex HU.5
B Heikki Hyttinen Bf-109 E-4 "Tatzelwurm"
B Mika A.C. Heikkilä MiG-21 bis
B Viki Krogius Fokker EIV
HC Heikki Hyttinen FW 190 D-11 "Summer 1945"
HC Jouni Korte Douglas A-20G Havoc
HC Pertti Hakkarainen Gee Bee Model Z
HC Petri Ola Lockheed L-10A Electra
HC Jouni Lappalainen Mitsubishi J2M3 Raiden
C ykak P51D - 20 Mustang "Yoxford Boys" late 1944
C Jouni Lappalainen Messerschmitt Me 109 G-2
C Jouni Lappalainen Iljusin Il-2
C Viki Krogius Catalina MkI
C Viki Krogius EMB 145
C Viki Krogius Fw 190 V58
C Harri Huopainen A6M5A Zero
C Petri Hiltunen Polikarpov I-16 type 18

SOTILASKALUSTO
G Best Erkki Heiskanen Putilov 76mm it-kanuuna m.1914/15
G Patrick Lapalu France: Tractor Knox..
G Adam Wilder Bär
G Adam Wilder Tiger II Grille
S Javier Soler Semovente
S Javier Soler Opel Blitz mit Flak
S Petri Jaatinen Bt-7 m1935
S Petri Ryhänen Jagdpanther
S Jari Hemilä PzKpf. KV-1A 753 (r)
S Jari Hemilä T-55 C
S Jaakko Karjalainen Type II (KA-MI)
S Erkki Heiskanen B-4 M1931 203mm haupitsi
B Alexander Bogdanov Ka-Mi
B Patrick Lapalu Chad: French AML90 during operation Tacaud
B Patrick Lapalu Sinai: Israelian Centurion (June 1967)
B Waltter BMP-2D
B Teemu Lax Panther G Late 1./Pz.Reg. 26, Italy
B Teemu Lax Stryker 1131 FSV
B Tatu H M1126 Stryker
B Marko Teerioja Lite-AFV
B Ismo Kuurinmaa Zundapp K800
B Jaakko Karjalainen LVT-(A)4
B Jaakko Karjalainen T-34/76 Mod. 1942
B Jaakko Karjalainen Sd.Kfz. 184 'Elefant'
B Kari Pohjasto Brummbär Mid
B Kaj-Krister Lindeman Mercedes-Benz L701 4x4 Tankwagen
B Jari Hemilä Sturmgeschütz III G Hybrid
HC Petri Jaatinen Tiger I late
HC Petri Ryhänen Flakpanzer Coelian
HC Tomi Mynttinen Cromwell Mk. IV
HC Waltter Panzerkampfwagen VIII "Maus"
HC Waltter T-34/76
HC ykak STURMGESCHÜTZ III AUSF.G
HC Bogdanov Alexander VK 4502 (P)
HC Erkki Heiskanen Long Tom M59 155mm cannon
HC Kasimir K T-72M1 Libya
HC Marko Teerioja HMMWV 1114
HC Mika A.C. Heikkilä M4A3E8 Sherman
HC Mikko Hietala Hiitola elokuussa 1941. "Missä on meidän jalkaväkemme, toveri kapteeni?"
HC OH T-55
C Marko Teerioja Jagdpanzer 38(t) Hetzer
C Jukka Kauppinen Sd.kfz 251 ausf. c
C Jukka Kauppinen T-70m
C Jaakko Pihlaja IS-2
C Kaj-Krister Lindeman Chevrolet G506
C Kaj-Krister Lindeman D.U.K.W. Ampihibious truck with crane
C Kari Pohjasto Panther A Late
C Kasimir K M4A4
C Niko Balabanis Sd.Kfz. 183 Jagdtiger
C Otso Valkeeniemi KV-1E
C Pekko Räsänen T-26
C Petri Jaatinen T-55 enigma
C Teemu Lax Sdkfz.251/7 D Pioneerpanzerwagen
C Kasimir Karanka Challenger I
C Michael Coleman T-34
C Ossi Saralehto PzKw IVJ
C Kari Tapio T-34 m1941 "30/204"
C Bogdanov Alexander Sherman M4A1
C Heikki Lankinen Mitsubishi Heavy Industries Type 90

VESIALUKSET
S Robert Skala KM Scharnhorst
B Robert Skala HMS Exeter
C M.Bergdahl U-Boot Typ XXIII

JUNIORIT (Sama arvostelu kuin aikuisilla, lisäksi jokainen osallistuja sai tavarapalkinnon)
B Niko Lindström '77 Chevy Van
HC Niko Lindström '64 Plymouth Belvedere Stock Car
HC Nella-Maria Mäkelä T-Rex
HC Juha Huhtala Dodge Dart 1968
HC Joona Hietanen M59 Long Tom

Vastaa Viestiin